Дзень музеяў — 2012

Спасибо за голос!
Міжнародны дзень музеяў
Галоўнае свята музейнай грамадскасці ўсяго свету традыцыйна праводзіцца 18 мая. Святочныя мерапрыемствы могуць працягвацца адзін дзень, выхадныя альбо цэлы тыдзень. Галоўнае, каб іх сутнасць адпавядала прынцыпу: «Музеі з’яўляюцца важным сродкам культурнага абмену, узбагачэння культур і развіцця ўзаемаразумення, супрацоўніцтва і міру паміж людзьмі».

У гэты дзень музеі, якія прымаюць удзел у святкаванні, рэалізуюць мерапрыемствы, звязаныя з галоўнай тэмай свята. Міжнародны дзень музеяў з’яўляецца таксама цудоўнай магчымасцю для музейных супрацоўнікаў сустрэцца са сваёй пастаяннай публікай у непрывычных абставінах і прыцягнуць цалкам новую аўдыторыю. І як вынік — заняць належнае месца ў жыцці грамадства.

У 2012 ГОДЗЕ МІЖНАРОДНЫ ДЗЕНЬ МУЗЕЯЎ АДЗНАЧЫЦЬ СВАЁ 35-ГОДДЗЕ!

Тэма 2012 года — «Музеі ў зменлівым свеце. Новыя выклікі, новае натхненне».

Сёння жыццё мяняецца хутчэй, чым калі-небудзь. Новыя тэхналогіі нараджаюць новыя ідэі, гігабайты інфармацыі, навіны аб усё больш нестабільным клімаце. Сучасныя музеі павінны падстройвацца пад шалёны тэмп руху і развіцця грамадства, каб іх голас быў пачуты. Такім чынам, Міжнародны дзень музеяў 2012 прысвечаны фарміраванню будучага настолькі ж, наколькі і адлюстраванню і інтэрпрэтацыі такіх пытанняў, як кліматычныя змяненні і новыя электронныя медыа.

Выбар тэмы таксама звязаны з правядзеннем ў чэрвені 2012 года ў Рыо-дэ-Жанейра Сусветнага саміту па ўстойлівым развіцці. На саміце будуць перагледжаны абавязацельствы, узятыя на сябе дзяржавамі для забеспячэння ўстойлівага развіцця на сустрэчы ў 2002 годзе, і зацверджаны новыя мэты на наступныя 10 год. Музеі, на думку Міжнароднага савета музеяў, павінны заняць адну з ключавых пазіцый у працэсе станаўлення новага грамадства, яго інфармавання і развіцця.

«Ноч музеяў» — гэта штогадовая акцыя, прысвечаная Міжнароднаму дню музеяў. Музеі, вялікія і маленькія, традыцыйна адчыняюць дзверы для наведвальнікаў вечарам і ноччу, а таксама рыхтуюць спецыяльную праграму. Акцыя «Ноч музеяў» з’яўляецца міжнароднай і праходзіць у 42 краінах Еўропы. Амаль 2000 музеяў не спяць адзін раз на год, адчыняючы свае дзверы для ўсіх, каму цікава ўбачыць музей у нязвыклы час сутак.

Ноч музеяў - 2012