Да дня нараджэння Рыгора Барадуліна

Паведамленне пра статус

Thank you for your vote.

Трэба дома бываць часцей,

Трэба дома бываць не госцем,

Каб душою не ачарсцвець,

Каб не страціць святое штосьці…

Р.Барадулін

Сёння, 24 лютага, адзначаецца 87 год з дня нараджэння народнага паэта Беларусі, перакладчыка, рэдактара, эсэіста Рыгора Барадуліна.

Народжаны на паэтычнай зямлі Ўшацкага раёна, увабраўшы ўсю прыгажосць матчынай мовы і песні, ён імкліва ўвайшоў у беларускую паэтычную плынь.

Калі яму было 24 гады, быў прыняты ў Саюз пісьменнікаў Беларусі. У 1954-1959 гг. Барадулін вучыўся на філфаку БДУ. Адразу пасля яго заканчэння выдаў свой першы зборнік “Маладзік над стэпам”. Пасля працаваў рэдактарам у выдавецтвах “Беларусь”, “Мастацкая літаратура”, часопісах “Бярозка”, “Полымя”, газеце “Советская Белорусcия”. Найбольш вядомыя паэтычныя зборнікі паэта – “Нагбом”, “Рунець, красаваць, налівацца!”, “Руны Перуновы”, “Евангелле ад Мамы”, “Самота паломніцтва”, “Міласэрнасць плахі”, “Ксты” (за гэты зборнік быў намінаваны на Нобелеўскую прэмію па літаратуры ў 2006 г.). Творчая спадчына пісьменніка вызначаецца плённасцю, шматграннасцю вобразоў, метафарычнасцю і духоўнасцю.

Нядаўна ўдава паэта, Вялянціна Міхайлаўна, перадала ў фонды нашага музея з архіва паэта найкаштоўнейшыя прадметы: фатаграфіі, рукапісы, кнігі з дароўнымі надпісамі Уладзіміра Караткевіча Рыгору Барадуліну (менавіта яго дзядька Рыгор называў адным са сваіх лепшых сяброў). Фондавыя калекцыі папоўніліся таксама дакументамі, асабістымі рэчамі, кнігамі, сярод якіх і зборнік “Маладзік над стэпам” з дароўным надпісам Рыгора Іванавіча сваёй маці Акуліне Андрэеўне.

Музей выказвае шчырыя словы ўдзячнасці Вялянціне Міхайлаўне Барадулінай!